Thursday, November 14, 2013

XT bingo, ehk loll saab isegi Jõulumäe metsas peksa

Kui Viff Mare pisikesele juubelile pühendatud kepitreeningul arvas, et ta võib minuga XT bingole tulla küll, registreerisin meid kiirelt ära – enne, kui ta ümber mõelda jõuab.

Tööl oli muidugi tavapäraselt kiire ja XT juhendi lugemiseni jõudsin alles reede hilisõhtul, kui stardini olid jäänud vaid loetud tunnid. Tundus tulevat põnev üritus – igal klassil oma punktisumma, mis vaja koguda – meil siis segavõistkonnana 110 punkti.

Laupäeva hommikul pakin tugigrupi, Maare ja Anni, varakult autosse, et piisava ajavaruga Jõulumäel olla. Tegelikult kulub aeg ootamatult kiiresti nii, et ega seda eriti üle jäägi. Ilm Jõulumäel on rogainimiseks suurepärane – kuus kraadi sooja ja päike piilub pilvede vahelt.

seiklusrogain XT BINGOViis minutit enne starti saame kaardid ja asume rada planeerima. Teeme esialgse planeeringu, lootmata eriti lisaülesannetest saadavatele punktidele. Stardist põhja poole, viimase lisaülesande ja finiši vahele jääb viis kontrollpunkti, kogusummaga 13 väärtuspunkti, mis teeb planeerimise lihtsaks – lõpus on pea kõik punktisummad võimalikud. Planeerime alustada punktidega 80 – 50 – 22 (lisaülesanne) – 43 – 44 – 64 – 92 – 31 – 54 – 70 jne. Viimasesse lisaülesandesse jõudes oleks nii kogutud 101 punkti, ehk siis sõltuvalt lisaülesande eest saadavatest punktidest peaksime finišisse joostes koguma veel 4 – 9 punkti – SIMPEL.

Esimesse punkti joostes on minu jalg väga kerge ja sama tundub olevat ka Viffil – jätame kõik, kaasa arvatud meestevõistkonnad, selja taha ja võtame esimese punkti (KP 80) esimestena. Teel teise punkti (KP 50) kaldume õigelt rajalt, ning teeme selle tõttu pisikese lisakaare, mille järel oleme punkti jõudes langenud umbes viiendale kohale. Teel esimesse lisaülesandesse möödume uuesti enamusest võistkondadest. Tänu sellele saan mina punktis rahus taldrikut lennutada, ning teenime ootamatult lihtsalt viis, planeerimata lisapunkti.

Järgnevaid kontrollpunkte läbides planeerime-arvutame oma teekonda nii- ja teistpidi, ning otsustame esialgsest valikust välja jätta punkti KP 92. Keerame punktist KP 64 põhja ja saame jätkata täiesti omaette. Suurepärane maastik ja vigadeta, ning mõnusas tempos jooks.

Punktist KP 70 jätkame esialgselt planeeritud rajaga 40 – 61 – 72 – 80 – 20 (lisaülesanne). Pean endamisi tunnistama, et Viff on oma maratonitreeningutega hirmsasse vormi tõusnud –metsas ei lange kiirus üle kuue minuti kilomeetrile, ning teedel on see veidi alla viie.

Teel teise lisaülesandesse jääb meie teele plakat, mille kõrval punktitähis. Õigetele seiklejatele kohaselt jätame meelde, et plakatil on kümme rida ja neliteist veergu numbreid ühest saja neljakümneni, millest 119 on ainsana punane. Lisaks on plakati ülaservas maha kriipsutatud number 199, ning selle kõrval ilutseb 119. Kõigele lisaks käsib Viff mul ära mõõta ka teekonna plakatist lisaülesande punktini.

Märgime lisaülesande punkti, ning seejärel loen punktikohtunikule, Heigole, ette kõik meie tähelepanekud, ning küsin, milline neist on lisaülesande vastuseks. Tuleb välja, et õigeks vastuseks on punkti kaugus, mille väärtuseks sain mina küll 350 meetrit, aga see jääb lubatud viie punkti vea piiridesse. Taas kord planeerimata, viis punkti lisaks, ehk kui senimaani olime veidi mures, et kas raja lõpus punktidest ikka välja tuleb, siis nüüd tuleb uus mure – äkki jääb punkte üle.

seiklusrogain XT BINGOJätkame punktidega 62 – 81 – 51 – 41 – 21 (lisaülesanne). Kui algselt plaanime minna punktist KP 51 otse lisaülesandesse, siis nüüd avastame, et minu vanad silmad on meid petnud ja keelatud alast põhja poolt mööduda pole võimalik, ning võtame planeeringusse ka meie teele jääva punkti, KP 41.

Punkt 81 tundub mulle tuttav, mäletan, et ühel varasemal XT-l pidi seal kandma ratast läbi jõe, aga jätan selle esialgu Viffile mainimata. Punkti juurde jõudes saame kinnitust, et nii ongi – ees on parajalt lai ja läbipaistmatu veega magistraalkraav. Raja lõpuni jäänud nii vähe, et otsustame värskendava supluse kasuks. Mina lähen ees, ning satun ilmselt väga heale kohale – vesi ei tõuse eriti üle puusade. Viff, kes tuleb veidi teist trajektoori, saab supelda rinnuni vees.

Kraavi läbimise järel on finišini jäänud nii vähe, et jalg kisub vägisi kergeks – lihtne, mööda teid jooks, tempo tõuseb 4:40 kilomeetrile. Kohtame oma võistkonna peasponsoreid, Kadarbiku talust.

Kolmandasse lisaülesandesse jõudes on meil koos 106 punkti, ning oleme sunnitud teatama punktis olevale Randyle, et kurb küll, aga kahjuks pole meil võimalik enam lisaülesannet sooritada.

Teel finišisse võtame veel punktid KP 24 ja KP 25, ning lisaks jookseme läbi ka punktist KP 32, mille oleme sunnitud märkimata jätma.

Enne viimast punkti on ainus kord, kus tekivad lahkarvamused – ühe rajakese otsal, kus Viff väidab, et rada viib otse punkti, mina vastu, et seda rada pole üldse kaardil. Peale jääb minu, rohkem argumenteeritud, väide. Punkti jõudes selgub, et õigus oli siiski Viffil, ning oleme teinud pooleteist minutilise lisakaare.

Finišisse, jõuame ajaga 2:32:26, ning tulemusi maha lugedes oleme väga rahul – 110 punkti, ehk BINGO! Teisi võistkondi pole veel nähagi.

Meie kuri saatus hakkab selguma alles saunalaval, kui meist pea 25 minutit hiljem finišeerinud Alar küsib, et „Hea küll, 110 punkti aeg oli teil 2:32, aga paju siis 120 punkti aeg oli?“. Sellest naljast aru saamata lõpetab minu üleva meeleolu veel veidi hiljem sauna saabunud Ets – „Segavõistkondadel oli ju vaja koguda 120 punkti, kas te tõesti stardis Heigo juttu ei kuulnud?“.

Tagantjärgi tundub täiesti arusaamatu, kuidas KÕIK TEISED nägid ja kuulsid, aga meie MÕLEMAD kogu info kõrvust mööda lasime. Aga nii ongi – lolle tuleb ikka pügada selle eest, et nad lollid on. Vähemalt ei saa keegi võtta rahulolu mõnusast maastikust ja toredast jooksust, järgmine kord katsume olla ka tähelepanelikumad.

No comments: